poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Mumia - Anne Rice


"Jak to jest być nieśmiertelnym?"


Anne Rice jest niezwykle popularną pisarką, autorką horrorów, powieści erotycznych i utworów o tematyce historycznej. W Polsce znana jest z wydawanych przez Rebis cykli "Kroniki wampirów" z bestsellerowym "Wywiadem z wampirem" oraz "Nowe opowieści o wampirach", a także cyklu "Chrystus Pan" i powieści "Krzyk w niebiosa". "Mumia" jest kolejną jej powieścią, która zyskuje wielu wielbicieli.

Ramzes Wielki, Ramzes Przeklęty. Starożytny faraon powstaje z grobu. Nieśmiertelny budzi się w dwudziestym wieku, po dwóch tysiącach lat snu, po tym jak jego trumnę odnajduje wybitny archeolog Lawrence. Jego córka Julie jest świadkiem przebudzenia egipcjanina. Czuje wtedy przerażenie, jednak towarzyszy mu fascynacja. Ma zamiar pokazać mężczyźnie współczesne czasy, odkryć przed nim tajemnice automobili i wielkich maszyn. Jak faraon to przyjmie, jak poczuje się w zupełnie innym czasie i miejscu?

Ramzes Drugi jest pełen fascynacji i uroku, któremu nie może się nikt oprzeć. Odkrywając sekrety współczesnej techniki, cieszy się jak dziecko i chłonie wiedzę jak gąbka. I choć z samego początku mógłby się wydawać postacią negatywną, jest to wrażenie, które mija po ułamku sekundy. Julie Stratford szybko to pojmuje i pomaga mu poznać jej świat. Wykazuje się wtedy wielką cierpliwością acz niekiedy władczością, godną królowej. Postacie te zauważają rodzącą się między nimi uczucie, Ramzes jest pewny, Julie zaś nie wie czy mu się oprze.

Przy tej lektury możemy dowiedzieć się czegoś o Ramzesie i Kleopatrze. I choć ich panowania dzieli aż tysiąc lat, tutaj te dwie postacie nie są sobie tak odległe. Poznajemy ciekawe legendy i fantastyczne historie, w których z przyjemnością się zaczytujemy. Poznajemy trochę starożytności, choć wydarzenia mają miejsce w świecie współczesnym. Czytając, aż żałowałam, że nie mogę poznać Ramzesa Wielkiego i równie wielkich sekretów jego cywilizacji.

Fabuła jest zaskakująca. W ogóle nie spodziewałam się takiego obrotu wydarzeń. Jednak w tej opowieści zabrakło grozy, której czytelnik mógłby oczekiwać. "Mumia" jest tajemnicza, czasami wyczuwa się przy czytaniu napięcie, jednak nie wstrząsa ona czytelnikiem. Nie czuje się przy niej dreszczyku emocji. To coś czego tutaj stanowczo zabrakło. Lecz bez romansu się nie obejdzie, a książka jest i tak bardzo ciekawa. Świetne pióro autorki dopełniło całokształtu i jestem pewna, że sięgnę po inne książki Anne Rice.

"Mumia" jest z pewnością lekturą godną uwagi. Zapewnia przyjemnie spędzone chwile wraz ze starożytnymi istotami na poznawaniu na nowo świata, tego współczesnego, jak zarówno starożytnego. Barwne postacie, intrygująca fabuła i splecenie naszych czasów z historycznymi wyszło Anne Rice wspaniale, tak że każdy znajdzie w jej dziele coś dla siebie. Książkę tę polecam osobom, które poszukują przygód, lecz nie tylko im.

Moja ocena 8/10Tytuł: Mumia
Autor: Anne Rice
Ilość stron: 464
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery: 2011-07-20

 
Książkę otrzymałam od Domu Wydawniczego Rebis, za co serdecznie dziękuję :)

 

18 komentarzy:

 1. Książka wydaje się być interesującą pozycją, więc być może sięgnę po nią za niedługo :)
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. To moje klimaty, więc zdecydowanie wpisuję na listę;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Egipt, mój faworyt! Widziałam książkę, ale nie byłam przekonana. Może znajdę czas...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. hoho coś mi się zdaję, że bardzo mi się spodoba ta książka

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się bardzo obiecująco. Czytałam "Wywiad z wampirem" i "Wampir Lestat" i obie książki bardzo mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam recenzji, ponieważ w niedalekiej przyszłości zamierzam przeczytać te książkę:). Po ocenie widzę, że będzie dobra. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę w końcu sięgnąć po którąś z książek Anne Rice:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś nigdy się nie zabrałam jeszcze za Anne Rice. Jednakże Mumia brzmi ciekawie i chętnie bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 9. Planuje kiedyś coś przeczytać tej autorki ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jestem fanka Anne Rice i obawiam się, że za ta książką nie będę wodzić tęsknym wzrokiem.

  OdpowiedzUsuń
 11. nigdy nie czytałam niczego Anne Rice, więc może przyjdzie taka pora, że i Mumię przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dotychczas Anne Rice kojarzyłam tylko z wampirami. Miło by było jednak przeczytać inne jej dzieła. Rozejrzę się za tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mumia... to mi się kojarzy z tym filmem. Tak na marginesie - fajny był xD
  A ta ksiażka tylko potwierdza, że rebis ma bardzo dużo ciekawych pozycji...

  OdpowiedzUsuń
 14. Anne Rice uwielbiam, a na książkę mam wielką ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Trzeba przyznać, że brzmi wspaniale. Anne Rice nadal jest dla mnie dość anonimowa, bo nie czytałam żadnej jej książki, a kojarzyłam ją raczej jedynie z wampirzymi opowieściami. Miło usłyszeć, że pisała także o czymś całkowicie innym:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Spodobały mi się książki o wampirach, chociaż było w nich mnóstwo opisów emocji. Myślę, że "Mumia" też przypadnie mi do gustu

  OdpowiedzUsuń
 17. Przygody to zdecydowanie coś dla mnie, więc zapewne sięgnę po tą książkę ;) szkoda, że nie bije grozą, ale skoro jest tajemnicza i intrygująca, to jak dla mnie zdecydowanie wystarczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam ta ksiązkę:) Ramzesa również:)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...