sobota, 4 maja 2013

Przysięga - Kimberly Derting


"Przysięgam, że będziesz bezpieczna."


Ludania jest brutalnym krajem z surowymi zasadami, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. W tym podzielonym społeczeństwie każda klasa porozumiewa się w innym języku. Jest też jeden wspólny dla wszystkich, używany najczęściej w przypadku handlu czy w restauracjach. Ludzie używają go jak najrzadziej, a między sobą porozumiewają się w mowie swojego stanu. Sama klasowość pogłębiana jest tym, że gdy ktoś z wyższej warstwy społecznej używa swojego języka, to należy opuścić głowę, nie wychylać się. Naturalnie słowa te i tak powinny pozostać niezrozumiałe, niemniej jednak spojrzenie wtedy tej osobie w oczy byłoby równe wyrokowi śmierci. Królowa jest bezlitosna, każdy, nawet najmniejszy sprzeciw wobec niej, kończy się straceniem. Zdaje sobie ona też doskonale sprawę z działalności rebeliantów, której próbuje zapobiec. Aczkolwiek większość mieszkańców żyje własnym życiem na jej zasadach, starając nie rzucać się w oczy. Jedną z takich osób jest Charlaina, siedemnastolatka z klasy kupieckiej, która na pozór wydaje się zwyczajna, lecz chowa przed wszystkimi sekret. Posiada moc, dzięki której rozumie wszystkie języki. Wie, gdy ci z wyższych sfer się z niej nabijają, i nie może nic na to poradzić. Na co dzień spotyka się z różnymi sposobami porozumiewania się, lecz pewnego dnia trafia na chłopca posługującego się nieznaną jej mową, której jeszcze nigdy nie słyszała. Dziewczyna naturalnie pojmuje wszystko, choć nie wie, kim on jest i cóż takiego w sobie kryje. Wszystko się pogarsza, kiedy Charlie dowiaduje się, że ten młodzieniec zna jej największą tajemnicę.

"Czasami ludzi należało bać się bardziej niż broni. Ludzie, zwłaszcza w trakcie wojny, potrafili być brutalni, okrutni, bezwzględni."Cała recenzja na: 


 

11 komentarzy:

 1. Chyba po tej książce spodziewałam się akurat czegoś lepszego. Nie jestem całkowicie przekonana

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś czytałam inną książkę tej autorki i mi się podobała nawet, ale na Przysięgę jakoś nie mam ochoty - słyszałam różne opinie o tym tytule.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie bardzo mnie do siebie przekonuję. No, ale może kiedyś

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli natknę się na nią w bibliotece to z chęcią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Ukryte" tej autorki nie za bardzo przypadło mi do gustu, a skoro "Przysięga" też nie rzuca na kolana i nie wywołuje zbyt wielu emocji, raczej dam sobie spokój z tą książką. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak po nią sięgnę to jedynie z czystej ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na swoim koncie mam "Ukryte" tej autorki i z pewnością sięgnę po tę książkę. Z czystej ciekawości. c;

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam "Ukryte" i już tam liczyłam na coś lepszego. Mam jednak i ten tom - postaram się obiektywnie ocenić jak dalej się to prezentuje. Szkoda, że "Ukryte" nie doczekało się kontynuacji.. miało takie ładne okładki XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nom, też żałuję, okładki były fajne i ogólnie sama książka mi się podobała. Niestety "Przysięga" to juz zupełnie co innego i niestety nie dorasta do pięt książce "ukryte", przynajmniej jak dla mnie :)

   Usuń
 9. Mam bardzo podobne odczucia względem tej książki :) Pomysł sam w sobie mógł być naprawdę czymś ciekawym. Niestety jego wykonanie pozostawia wiele do życzenia :/

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka zachęca, ale nienawidzę, jeśli bohaterowie są przewidywalni. Może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...