poniedziałek, 23 maja 2011

Wirus Ebola w Helsinkach - Taavi Soininvaara



Taavi Soininvaara to jeden z najpoczytniejszych autorów Finlandii. Skończył wydział Prawa, po czym pracował w zarządach fińskich instytucji finansujących i spółek przemysłowych. Po sukcesie debiutu „Wirus Ebola w Helsinkach” postanowił poświęcić się zawodowo pisaniu książek.
Generał Raimo Siren potrąca śmiertelnie rowerzystkę i ucieka z miejsca wypadku. Jest on dowódcą operacyjnym fińskiej armii i wie, że to wydarzenie zaprzepaści mu karierę. Ponadto na pewno nieuniknione będzie także więzienie. Jednak generał dowiaduje się o wynalezieniu lekarstwa na zabójczego wirusa Ebola-Helsinki przez wirusologa Ratami. Szczepionkę w połączeniu z wirusem można wykorzystać jako niebezpieczną broń, z czego Siren świetnie zdaje sobie sprawę. Informacja o tego rodzaju broni dociera też do pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego. Raimo Siren nie cofnie się przed niczym, czy ktoś go jednak powstrzyma i rozwiąże zagadkę na czas?
Czytając książkę nie do końca wszystko rozumiałam. Niekiedy mieszali mi się bohaterowie, a najlepiej zapamiętałam Ratami, który wyróżniał się i nie prowadził przez większość czasu zawiłych niekiedy rozmyślań. Generał Siren zaś miał myśli zaprzątnięte swym planem. Postać ta była dla ciągle wielką niewiadomą wręcz tajemnicą, za sprawą tego bohatera w książce jeszcze łatwiej zapanował klimat napięcia i tajemniczości.
Styl pisania autora przykuwa uwagę czytelnika, jednak w trakcie czytania należy uważnie śledzić tekst i skupić się na lekturze. Czasami można się pogubić. Autor pisze, zawierając w tekście wiele emocji i wrażeń, wciąga czytelnika do swej powieści.
„Wirus Ebola w Helsinkach” jest ciekawą lekturą, z której tematyką jeszcze się nie spotkałam. Autor opisuje nam wszystkie eksperymenty i procedury dzięki czemu możemy się dowiedzieć różnych rzeczy, o których mogliśmy nie mieć pojęcia. Autor pisze nawiązując do kryminału, jak i do sensacji, przez co można spodziewać się po książce mocnych wrażeń.
Książka Taavi Soininvaara jest książką ciekawą, przyciągającą uwagę. Jest w niej wiele emocji, wrażeń i fascynujących wydarzeń. Książka ta jest jedną wielką zagadką, która trzyma w napięciu. Pozycja ta jest godna uwagi i miło spędza się z nią czas. Lektura zaciekawia i pozostawia czytelnika w oczekiwaniu i zafascynowaniu. Polecam tę książkę szczególnie wielbicielom kryminałów oraz książek sensacyjnych.

Moja ocena 7/10



Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Kojro, za co bardzo dziękuję.


2 komentarze:

  1. Książka od dawna jest na mojej liście :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę, że również przypadła CI do gustu.
    Mnie wciągnęła strasznie! :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...