sobota, 23 kwietnia 2011

Akademia wampirów - Richelle Mead


Tytułowa Akademia Wampirów jest miejscem, w którym wampiry i pół - wampiry odbierają odpowiednie szkolenie, niezbędne w ich dalszym życiu. Tutaj  moroje uczą się panowania nad magią jednego z żywiołów, a dampiry szkolą się na idealnych strażników.
            Lissa i Rose są najlepszymi przyjaciółkami. Łączy je więź, dzięki której Rose odbiera uczucia Lissy, co jest dla niej ułatwieniem w chronieniu morojki. Lissa jest morojką, czyli wampirzycą posiadającą magiczne umiejętności, mającą obu rodziców morojów. Rose zaś jest dampirką, jej ojciec był wampirem, a matka dampirem. Dziewczyna nie dysponuje żadnymi nadnaturalnymi zdolnościami, ma jednak bardziej wyostrzone zmysły niż przeciętny człowiek i bez problemu porusza się za dnia. Lissa jest księżniczką z jednego z dwunastu arystokratycznych rodów, ostatnią z Drogomirów. Jej przyjaciółka za szkoli się na jej strażniczkę. Celem jej życia jest chronienie przyjaciółki, życie Lisy jest dla niej ważniejsze niż własne.
            Książka jest pełna spisków, tajemnic, nieznanego zagrożenia. Nie obejdzie się także bez wrednych i szukających zemsty uczniów szkoły pod wezwaniem świętego Wladymira. Jednakże jest tam także miejsce na miłość, przyjaźń i oddanie.
            Wampiryzm jest w tej książce cechą dziedziczną, a wampiry żyją w hierarchicznym społeczeństwie. Są całkowicie świadomi czyhającego zagrożenia ze strony strzyg, przez co wampiry są szkolone do walki, moroje zaś… do dyskusji.
            W książce pojawia się wartka fabuła oraz wątek miłosny, lecz niezbyt mocno rozwinięty. Akcja jest wciągająca, jednakże n początku książki mało się dzieje i tylko poznajemy bohaterów i rozwiązujemy tajemnice, jednak akcja ta stoi w miejscu i dopiero na końcu się rozkręca.
            Książka napisana jest w narracji pierwszoosobowej, co pozwala nam lepiej wczuć się w sytuację bohaterki. Ponadto, dzięki więzi Rose, która jest narratorem, mamy dostęp także do odczuć Lissy i jej spojrzenia na dane wydarzenia. Warsztat pisarski pani Mead, jak dla mnie był bez zarzutu.
            Książkę szczere wszystkim polecam, niezależnie od wieku. Naprawdę warto przeczytać tę pozycję.

            Moja ocena 8,5/10

1 komentarz:

  1. bardzo podoba mi sie ta seria:)
    ogladałam oststnio film i wrażaenia mam po nim mieszane:)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...