wtorek, 10 lipca 2012

Dzieci Cienie 2. Wśród Zdradzonych. Wśród Notabli - Margaret Peterson Haddix „Samo życie jest wbrew prawu”


WŚRÓD ZDRADZONYCH
Nina Idi żyła bezpiecznie w murach szkoły, aczkolwiek została zdradzona i złapana przez Policję Populacyjną. Schwytana, została osadzona w więzieniu i czekała na wyrok śmierci. Jednak rząd dał jej wybór. Trzynastoletnia Nina może się ocalić, jeżeli namówi trójkę współwięźniów, do podania jej ich prawdziwych imion, nazwisk rodziców, adresów... a ona przekaże je dalej. Ale jak mogłaby, skazać na śmierć trójkę młodszych od siebie dzieci, żeby być wolną. Taka cena jest za duża. Na początku się na to godzi, gdyż chce ocalić własną skórę, lecz dociera do niej, że nie może tego zrobić. Musi mieć plan i wydostać się jakoś stamtąd, aby przeżyć. Niemniej nawet po ucieczce z pewnością nie miałaby łatwo, gdyż nadal by na nią polowano, bo jest trzecim dzieckiem, bez praw i wbrew prawu. W tym świecie nawet nieletni musi sobie poradzić z wielkim ciężarem, aby żyć.


WŚRÓD NOTABLI
Luke Garner przez dwanaście lat ukrywał się, do czasu gdy poznał Jen (inne trzecie dziecko) i zaczął przekradać się do jej domu. Po jej śmierci podczas pikiety, dostał od ojca Jen nową, fałszywą tożsamość Lee Grant'a. Dzięki temu mógł iść do szkoły, wyjść na światło dzienne i żyć nowym życiem. Ale teraz do szkoły przyjeżdża brat zmarłego Lee, choć nikt nie wie jakie są jego intencje. Luke spotyka Smits'a - który jest zrozpaczony przez stratę brata - i widzi w nim nie tylko gniewne i smutne dziecko, ale również ogromne niebezpieczeństwo dla jego życia. Znów opanowuje go strach, a nie może nic zrobić, by zaradzić takiej sytuacji, ponieważ, jak to powiedział mu dyrektor, gdy jakiś Grant coś chce, to to osiągnie. Teraz musi utrzymać grę pozorów i dowiedzieć się co się tak naprawdę dzieje. Dowie się dzięki temu z pewnością trochę o życiu notabli...


Trzecie dzieci nie mają łatwo. Ich nie powinno po prostu być. Po czasach głodu, rząd ustalił, że rodziny mogą mieć jedynie dwójkę dzieci. Te kolejne ukrywały się, inaczej zostałyby zabite, gdyż samo ich istnienie było wbrew prawu. Nawet notable (uprzywilejowana, bogata część społeczeństwa) nie była pod tym względem traktowana inaczej. Nina jest właśnie taką osobą, która nie może żyć, jednak w swojej szkole czuła się dobrze, miała przyjaciół i wspaniałego chłopaka. Lecz jej świat się zawalił i jest wystawiona na próbę. Musi przetrwać w strasznych warunkach w celi, nie mieć co jeść i samotnie przeczekiwać kolejne minuty swej egzystencji. Uczy się przetrwania i zachowania potrzebnego do przeżycia, musi dorosnąć, mimo młodego wieku. Zaś Luke mimo że już zahartowany i przygotowany na wszystko, również nagle zostaje rzucony na głęboką wodę, uwikłany siecią kłamstw, jest w większym niebezpieczeństwie niż zwykle.

Fabułą „Wśród zdradzonych” jest już dość znana, ucieczka z więzienia, trudne życie trzecich dzieci i jest to pewnym minusem, aczkolwiek akcja też w pewnym momencie mnie zaskoczyła, zaś samą opowieść mocno przeżywałam. „Wśród notabli” zaś w końcu wprowadza nas w świat tej bogatej garstki ludzi i ich rzeczywistość, co jest swego rodzaju nowością, która ubarwia całą historię. Jest tam wyczuwalne napięcie, które ogarnia głównego bohatera i nie sposób nie zaangażować sięw jego losy. Sama fabuła jest dobra, aczkolwiek mało zwrotów akcji jest pewnym minusem w takiej powieści. Jednak bardzo mi się podoba to, że książka z gatunku antyutopii, napisana jest lekkim w obiorze językiem, co daje dość ciekawe połączenie, które niektórym przeszkadza, zaś mi umila lekturę. Narracja trzecioosobowa pozwalała poznać lepiej sytuację i nie wprowadzała zamętu, gdyż w pierwszoosobowej zmieniałby nam się bohater, którego oczami widzielibyśmy opisane wydarzenia.

Drugi tom „Dzieci Cieni” jest dobry, aczkolwiek nie potrafię go porównać całościowo z pierwszym, gdyż znów dwie części jednej książki były sobie nierówne. Bohaterowie są ciekawi i wydają się rzeczywiści, nie są bez wad i muszą zmierzyć się z czymś, co ich przerasta, są w końcu tylko dziećmi. Jednak nie mamy przybliżonych sylwetek większości z nich, a jedynie tych głównych postaci, zaś reszta niekiedy jest, a czasem nie wyraźniej zarysowana. Całkiem już polubiłam tę serię, lekko napisaną antyutopię i to udaną. Jest to coś czego wcześniej nie spotkałam, gdyż prosty język z reguły nie pasuje, ale tutaj dodaje jakiegoś uroku. Polecam tę pozycję osobom w różnym wieku, które przepadają za tym gatunkiem oraz którym styl pisania autorki nie będzie przeszkadzał, gdyż niektórym się on nie podoba. Niemniej jest to warty sięgnięcia utwór i serdecznie zachęcam do jego lektury.


- Jeśli on mnie nie zdradził, jeśli naprawdę starał się mi pomóc, to znaczy, że naprawdę mnie kochał. […].Ale jeśli mnie zdradził... jak mogłabym myśleć o tym czasie spędzonym razem i nie nienawidzić go? Jak mogłabym jeszcze kiedykolwiek komuś zaufać?”


Moja ocena 7,5/10


Tytuł: Wśród Zdradzonych. Wśród Notabli
Seria: Dzieci Cienie
Autor: Margaret Peterson Haddix
Ilość stron: 384
Wydawca: Jaguar
Data premiery: 2012-02-22Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Jaguar, za co serdecznie dziękuję ^^


_________________________________


Przepraszam, że nie było mnie ten tydzień, ale wyjechałam i nie miałam jak pisać recenzji nawet. Teraz w piątek znów wyjeżdżam, tym razem na dwa tygodnie na Chorwację, ale potem jak wrócę już pojawią się nowe recenzje. W końcu tam też można czytać ^^ Więc książek przybędzie przeczytanych tak czy siak :)

Pozdrawiam
Tris ^^

20 komentarzy:

 1. Jestem z Ciebie dumna, że udało Ci się coś napisać. :D Miłego pobytu na Chorwacji. ;*

  OdpowiedzUsuń
 2. Sporo słyszałam o tej serii, muszę się za nią rozejrzeć. Ciekawy wpis, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam pierwszy tom i very, bardzo mi się podobał;D Po ten pewnie też sięgnę.;D

  OdpowiedzUsuń
 4. po książkę być może sięgnę w przyszłości :)
  udanych wakacji życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsze dwie części mam w planach, ale nie są to raczej moje pozycje obowiązkowe...
  Także wybieram się do Chorwacji już 4 raz, kocham ten kraj <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam poprzedniej części, wiec najpierw musiałabym to nadrobić, a jak wiesz jestem leniem - no ale nie mówię nie, ha! :D

  <33 ;*

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomimo Twojej pozytywnej recenzji chyba się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie brałam się jeszcze za tą serię, mimo że wydaje mi się być naprawdę ciekawa, muszę w końcu poszperać w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam pierwszą część w e-booku.
  Spróbuję;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam jeszcze pierwszego tomu, ale wszystko przede mną :) Może kiedyś mi się uda. A Tobie życzę udanego wypoczynku :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Cały czas próbuję zdobyć tom pierwszy (: Nie mogę się doczekać, aż mi się to uda :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Okładka taka dziwna, a książka wydaje mi się godna uwagi, mimo tej niskiej ocenie. :) Miłych wakacji. Może byście dodały coś na tego drugiego bloga, co? (przynajmniej byłoby z czego się pośmiać:))

  OdpowiedzUsuń
 13. Książkę z chęcią przeczytam, ale jak wpierw zapoznam się z tomem pierwszym. Miłej podróży! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję wszystkim za miłe słowa :*


  @Jędrzej: jak to niska ocena ? przecież nie jest niska, a ja pisałam, że polecam xd

  i wstawię coś wstawię, Abi też namówię ^^

  OdpowiedzUsuń
 15. Mimo zachęcającej recenzji, raczej sobie odpuszczę tę książkę :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła dorwać się do tej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Miłego wyjazdu :) Chorwacja jest super... No może z wyjątkiem "betonowych" plaż :)

  A na książkę raczej się nie skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Pierwsza część mnie nie porwała, dlatego ciężko mi jest się przełamać do jej kontynuacji.

  Udanych wakacji:*

  OdpowiedzUsuń
 19. Niee, jakoś mnie do niej nie ciągnie :) Udanych wakacji!

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo chciałabym przeczytać pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...